Isıcam Sistemleri K Serisi, yüksek nitelikli ısı ve güneş kontrol kaplamalı Şişecam Solar Low-E Cam’lar ile üretilen seridir.

Avantajlar
Sıradan çift camlara kıyasla ısı kayıplarını %50 azaltarak kışın yakıt masraflarını, güneş ısısının içeriye girişini %40 azaltarak da yazın klima masraflarını düşürür ve enerji tasarrufu sağlar.
Isı ve güneş kontrolü sağlarken, şeffaflık ve doğal gün ışığından ödün vermez.
Pencere önlerinin kışın soğuk, yazın da sıcak olmasını önler ve buğulanmayı sıradan çift camlara kıyasla geciktirir.
Sıradan çift camlara kıyasla Isıcam K için yapacağınız harcama, yakıt ve klima masraflarından sağlayacağınız tasarruf ile 1-2 yılda geri döner.

Ürün Hakkında

Isıcam Sistemleri K Serisi, yüksek nitelikli ısı ve güneş kontrol kaplamalı Şişecam Solar Low-E Cam’lar ile üretilir. Maksimum ısı yalıtımı ve güneş kontrolü sağlayarak kışın yakıt, yazın klima masraflarınızı düşürür.

Isıcam Sistemleri, Şişecam Düzcam tarafından düzenli olarak denetlenen Isıcam Yetkili Üreticileri tarafından üretilir.

Isıcam markası üretimde;

 •  Cam ve yan malzemelerin uygun kalitede ve miktarda kullanıldığının,
 • Üretimin sürekli olarak uygun şartlarda ve modern teknolojiler kullanılarak gerçekleştirildiğinin güvencesidir.

Isıcam Sistemleri, üretim kaynaklı hatalara karşı 10 yıl süreyle Isıcam Yetkili Üreticisinin garantisindedir.

Ek Özellikler ile Isıcam’ınızı Kişiselleştirin

Isıcam K L:

Isı ve güneş kontrolü sağlayan Şişecam Solar Low-E Cam ile emniyet ve güvenlik sağlayan Şişecam Lamine Cam kullanılarak üretilen Isıcam ünitesi, yakıt ve klima masraflarına sağladığı tasarrufa ilave olarak camın kırılma halinde dağılmasını önleyerek oluşabilecek yaralanmaları engeller.

Isıcam K AL:

Isı ve güneş kontrolü sağlayan Şişecam Solar Low-E Cam ile gürültü kontrolü sağlayan Şişecam Akustik Lamine Cam kullanılarak üretilen Isıcam ünitesi, yakıt ve klima masraflarına sağladığı tasarrufa ilave olarak ses yalıtımı da sağlayarak gürültü geçişlerini azaltırken, Şişecam Lamine Cam’ın emniyet ve güvenlik özelliğine de sahiptir.

Isıcam K T:

Emniyet sağlayan Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam (ısı ve güneş kontrol camı) kullanılarak üretilir. Kırıldığı zaman küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılarak yaralanma riskini azalttığından emniyet camı olarak kullanıma uygundur. Maksimum ısı ve güneş kontrol özelliğiyle yakıt ve klima tasarrufu sağlar.

Isıcam K 3+:

Maksimum yalıtım sağlayan üçlü Isıcam ünitesidir. Sıradan çift cama göre 4 kat ısı yalıtımı sağlar.

Doğrama firmasından aldığınız Isıcam’ınızda aşağıdaki kriterlerin bulunması gerekmektedir.

Tüm Isıcam Sistemleri ürünleri ara boşluk çıtasında “Isıcam Sistemleri” ibaresi, Isıcam Yetkili Üreticisi ismi bulunmalıdır. Isıcam S ve Isıcam K ara boşluk çıtasında ise bunlara ilave olarak “Isıcam S/K” hologramı bulunmalıdır.

Isicam-Hologrami-TR.jpeg.jpg

Camın üzerinde Isıcam Sistemleri etiketi bulunmalıdır.

Isicam-C-Etiketi-TR.jpeg.jpg Isicam-S-Etiketi-TR.jpeg.jpg Isicam-K-Etiketi-TR.jpeg.jpg

Isıcam Sistemleri, Şişecam Düzcam tarafından düzenli olarak denetlenen Isıcam Yetkili Üreticileri tarafından üretilmektedir.

Isıcam Yetkili Üreticisi’nin sağladığı 10 yıllık garanti belgesini mutlaka isteyiniz.

Isicam-Garanti-Belgesi-TR.jpeg.jpg Isicam-Garanti-Belgesi-Arka-Sayfa-TR.jpeg.jpg

Kullanım Alanları

Isıcam’ınızı bulunduğunuz bölgenin iklim şartlarına göre seçerek en doğru ve en verimli yalıtımı sağlayabilirsiniz.IsiHarita.jpg

Sıkça Sorulan Sorular

Pencere camlarının tek cam olarak kullanılması durumunda, kışın bina içinden dışarıya önemli boyutta ısı kaçışı olmaktadır.

Tek camın yalıtım açısından yarattığı olumsuzluğu gidermek amacıyla çift cam geliştirilmiştir. Yalıtım camı alanında çift cam uygulaması ülkemizde Şişecam Düzcam öncülüğünde 1974 yılında başlamış ve “Isıcam” markası ile pazara sunulmuştur.

Isıcam Sistemleri, Şişecam Düzcam tarafından düzenli olarak denetlenen Isıcam Yetkili Üreticileri tarafından üretilir.

Isıcam, ısı kayıplarını tek cama göre %50 azaltmaktadır. Ancak bunun da ötesine geçmek, camla daha fazla yalıtım ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla Low-E kaplamalı camlar geliştirilmiştir. Şişecam Düzcam’ın ısı kontrol kaplamalı yalıtım camları Isıcam Sistemleri S Serisi markası ile pazara sunulmaktadır.

Isıcam Sistemleri S Serisi, ısı kontrol özelliği sayesinde ısı kayıplarını sıradan çift cama göre %50 azaltmaktadır. Böylece ısınmak için harcanan enerji azaltılarak yakıt masraflarından tasarruf sağlanmaktadır.

Dört mevsimi bir arada yaşayan Türkiye’de, kışın soğuktan korunmak kadar, yazın da sıcaktan korunmak önemlidir. Şişecam Düzcam’ın ısı ve güneş kontrol kaplamalı yalıtım camları Isıcam Sistemleri K Serisi markası ile pazara sunulmaktadır. Isıcam Sistemleri K Serisi, sıradan çift cama göre ısı kaybını %50, güneş ısısı girişini %40 azaltarak kışın yakıt, yazın da klima masraflarından tasarruf sağlamaktadır.

Çift camda en iyi ısı yalıtımı;

Isıcam S, Isıcam S 3+, Isıcam K veya Isıcam K 3+ kullanılması,
Ara boşluk genişliğinin 16 mm olması,
Ara boşluğa hava yerine argon gazı doldurulması durumlarında sağlanabilmektedir.

Cam kalınlığının artmasının ısı yalıtımına katkısı yoktur. Ancak; cam alanı büyüdükçe cam kalınlıklarının artırılması gerekir.

Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında daha iyi bir yalıtım performansı ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği uygulanmaktadır.

Yönetmelik, yapı malzemelerinin yalıtım değerleri ve hesap yöntemleri için TS 825 Isı Yalıtım Kuralları Standardını referans olarak almaktadır.

TS 825 Isı Yalıtım Standardı Kuralları bina camlamalarını 2 ayrı grupta değerlendirmektedir.

Klasik Pencere Camlamaları

Ülkemizde pencere (doğrama+cam) bütünün ısı yalıtım değerinin (U pencere) 4 bölge için 2,4 W/m2K olması önerilmektedir.

Söz konusu yalıtım değerine ulaşılabilmesi için standart bir doğramada kullanılacak olan pencere camının “ısı kontrol kaplamalı (Isıcam S) veya ısı ve güneş kontrol kaplamalı (Isıcam K) yalıtım camı” olması gerekmektedir.

İlgili ürünler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan inşaat birim analizlerinde;

 • Isı kontrol kaplamalı yalıtım camı (Isıcam S) poz no: Y.28.645/C21-C30
 • Isı ve güneş kontrol kaplamalı yalıtım camı (Isıcam K) poz no: Y.28.645/C41-C52

Giydirme Cephe Camlamaları

Bir binanın dış kabuğunun %60 ve/veya üzerinin cephe camı ile kaplı olması durumunda; ilgili standart, cephe camlama sisteminin ısı yalıtım değerinin 2,1 W/m2K’den daha yüksek olmaması gereğini işaret etmektedir.

Cephe camlamalarında ısı, güneş kontrolü ve emniyet ihtiyacı nedeniyle binanın cephe sisteminde kullanılan çift camın dış tarafındaki cam; temperli, renkli veya reflektif kaplamalı olarak uygulanmaktadır. Standartta belirtilen ısı yalıtım değerine ulaşılabilmesi için cephe camı olarak kullanılan yalıtım camının iç camının da “Isı kontrol kaplamalı (Şişecam Low-E Cam) cam” olması gerekmektedir.

Isıcam; üretim hataları ile zaman içinde Isıcam ara boşluğunda meydana gelebilecek bozulmalara karşı üretim tarihinden başlamak üzere 10 yıl süreyle garantilidir.
Ara boşluk doldurucuları (karolajlı, jaluzili vb. gibi) ve bombeli, menfez delikli ve benzeri çift cam uygulamaları Isıcam garanti kapsamı dışındadır.
Isıcam’ın pencereler dışında kullanılması ve cam kırılmalarının herhangi bir türü veya montaj hatası nedeniyle Isıcam ünitesinin cepheden kopması ve/veya kırılması gibi nedenler ile birlikte burada yazılanlar dışındaki hususlar garanti kapsamı dışındadır.
Isıcam ünitelerinde görülen; tayflanma (girişim renklenmesi, brewster halkası), çift cam efekti, anisotropi (leopar benekleri) ve optik bozukluklar (temper kaynaklı, sıcaklık ve barometrik basınç değişimlerinin neden olduğu dalgalanmalar), ünitenin dış yüzeyindeki terlemeler olağan durumlar olup hata olarak değerlendirilmez.
Ünitelerin doğramalara takılması sırasında yapılan hatalardan kaynaklanan bozulmalarla ilgili garantiler, montajı yapan firmanın sorumluluğundadır.​

Isıcam’ın içinde (iki cam plaka arasında) olan terleme (buğulanma) üretim veya montaj hatasından kaynaklanan ve yalıtım camı ünitesinin özelliğini sona erdiren bir hatadır. Böyle bir durumda Isıcam ünitesi garanti kapsamında değiştirilir.

Ancak, kış aylarında Isıcam’ın oda içine bakan yüzeyinde oluşan terleme, Avrupa ve Türk Standartlarında da belirtildiği gibi belirli fiziksel koşulların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan doğal bir olaydır. Fiziksel koşullar değiştiğinde terleme ortadan kalkar. Geçici görüntü sorunları yaratan terlemeler genelde havalandırmasız koşullarda daha rahatsız edici boyutlardadır.

Binalarda en önemli nem kaynakları; banyo, mutfak ve ev içinde kurutulan çamaşırlardır. Ayrıca bina içindeki çiçekler, akvaryumlar, bacasız likit gaz sobaları da önemli nem kaynakları arasında yer almaktadır.

Ahşap ve tek camlı pencerelere göre çok iyi sızdırmazlığa sahip olan PVC doğrama pencereler, oda içindeki havanın dış ortam ile sirkülasyonunu tamamen kesmektedir. Birçok binada duvarların badanasında kullanılan ve hava geçirmeyen boyalar oda içinde artan nemin dışarı çıkmasına engel olarak terlemenin erken başlamasına neden olmaktadır.

Ayrıca, yeni yapılarda binanın kuruma süresince ortama fazla miktarda su buharı salındığından bina içi nem miktarı normalden fazla olacaktır.

Terlemeye karşı alınması gereken önlemler:

 • Isıcam S veya Isıcam K kullanıldığında terleme olasılığı azalır.
 • Evde nemin yüksek olduğu banyo, mutfak, çamaşır kurutma mekanı vb. ortamlar aspiratör, baca veya açılan pencerelerle havalandırılarak ev içindeki nem azaltılabilir.
 • Gaz sobası, katalitik türü ısıtıcılar aşırı su buharı oluşumuna neden olacağı için daha sık havalandırma yapılmalıdır.
 • Evde akvaryum ve fazla miktarda çiçek varsa havalandırma daha fazla yapılmalıdır.
 • Çok iyi contalara sahip olduğu için hava sızıntılarını önleyen ve dolayısıyla daha iyi bir ısı yalıtımı sağlayan kaliteli doğramalar kullanıldığında, doğrama sistemine ankastre edilmiş havalandırma menfezleri ve/veya pencereleri zaman zaman açarak sistematik havalandırmadan yararlanılmalıdır.

Cakmak-Alevi-Testi-TR.jpg

Çakmak alevi dikey duran Isıcam yüzeyine doğru tutulduğunda camların üzerinde dört alev gölgesi görünür.

Isıcam S ve Isıcam K’da Low-E/Solar Low-E kaplamalı yüzey çakmak alevini kızıl veya pembemsi yansıtırken, diğer 3 kaplamasız yüzey sarımsı bir alev yansıtır. Kaplama yok ise dört alev de aynı renk görünür.

Isıcam S veya Isıcam K’nın tercih edilmesi, gelecekte elde edilecek kazançlara yönelik bir tür yatırım özelliği taşımaktadır. Isıcam S için ilk yatırım aşamasında fazladan yapılan harcama, sağlanan tasarrufla 1-2 yılda geri kazanılmakta, binanın kalan ömrü boyunca da kazanç sağlanmaya devam edilmektedir.

Isıcam K kullanılan konutlarda ise, ısınma giderlerine ilişkin tasarrufun yanı sıra klima kapasitesini daha düşük tutma imkânı elde edilerek klima yatırım tutarından tasarruf sağlanabilmektedir. Buna ilaveten elde edilecek tasarrufla ilk yatırımı geri ödeme süresi yine 1-2 yıl olmaktadır.

Isıcam S ve Isıcam K’nın temizlenmesinde cam yüzeylerinde kalıcı çizilmelere neden olacak bıçak, sert yüzeyli bulaşık süngeri, jilet, metal, kimyasal vb. aşındırıcı malzemelerin kullanılmaması gerekir.

Isıcam S ve Isıcam K ürünlerinin bünyesinde, fabrika ortamında özel olarak kaplanmış camlar bulunmaktadır. Söz konusu kaplamalar mevcut camlara uygulanamaz. Bu nedenle mevcut yalıtım camı ünitelerinin Isıcam S ve Isıcam K ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Doğramayı değiştirmeden, mevcut yalıtım camı ünitesi çıkarılıp, aynı ebatlarda ve doğrama yuvasına uygun kombinasyonda Isıcam S ve Isıcam K uygulanabilir.

Isıcam S ve Isıcam K yalıtımlı doğramalar ile birlikte kullanılmalıdır. Ahşap, PVC, alüminyum gibi her türlü doğramaya Isıcam montaj prensipleri ile uygulanabilir.

Isıcam markası üretimde;

 • Cam ve yan malzemelerin uygun kalite ve miktarda kullanıldığının,
 • Üretimin sürekli olarak uygun şartlarda ve modern teknolojiler kullanılarak gerçekleştirildiğinin güvencesidir.

Evinizin bulunduğu kattan konumuna, etrafındaki dış etmenlerden Türkiye’de bulunduğu bölgeye kadar değişkenlik gösteren gereksinimlerine uygun bir Isıcam seçmeniz doğru olacaktır.